Fizioterapijski pregled i procjena

Fizioterapijski pregled započinje detaljnim razgovorom sa pacijentom o zdravstvenoj povijesti pacijenta, trenutnim simptomima i tegobama, životnim navikama povezanim sa zdravstvenim statusom te ciljevima rehabilitacije. 

Nakon inicijalnog razgovora, slijedi objektivna funkcionalna procjena koja može obuhvatiti različite testove i mjerenja:

  • Procjena posture i pokretljivosti: ovi testovi pomažu u identifikaciji nepravilnosti u držanju tijela i ograničenja u opsegu pokreta na svim tjelesnim razinama, kako zglobova, tako i na razini pokretljivost različitih tkiva.
  • Testovi snage i jakosti: mjerenje snage i jakosti mišića od iznimne su važnosti za usmjeravanje terapijskog procesa.
  • Neurološki testovi i testovi neuromotorne kontrole: ispitivanje refleksa, osjeta i koordinacije odnosno kontrole pokreta otkriva povezanost živčanog sustava s prisutnim tegobama.
  • Specifični klinički testovi: ovi testovi se koriste za identifikaciju specifičnih povreda ili stanja, kao što su ligamentarne lezije, tendinopatije, zglobne upale, kompresije živaca i dr.

Plan terapije

Na osnovu pregleda, zaključuje se razlog i uzrok tegoba te se isti objašnjavaju pacijentu. Također, predlaže se radni plan terapije te se utvrđuju kratkoročni i dugoročni ciljevi terapije. U tu svrhu, izrađuje se individualizirani plana terapije koji može obuhvaćati različite intervencije, uključujući:

  • Fizikalnu terapiju
  • Manualnu terapiju
  • Terapijske vježbe (kineziterapija)
  • Rehabilitaciju
  • Edukaciju i savjetovanje

Kontinuirano praćenje i prilagođavanje terapije

Jedna od glavnih karakteristika moderne i znanstveno utemeljene ustanove za fizikalnu terapiju je kontinuirano subjektivno i objektivno praćenje napretka pacijenta i prilagođavanje terapije u skladu sa postignutim rezultatima. Redovite subjektivne i objektivne re-evaluacije funkcionalnog statusa omogućavaju fizioterapeutu da prati napredak pacijenta, identificira eventualne prepreke i po potrebi modificira plan terapije kako bi se osigurao optimalan napredak.

Mulligan manualna terapija

Mulligan manualna terapija, poznata i kao Mulligan koncept, inovativan je pristup fizioterapiji koji je razvijen 1980-ih godina od strane novozelandskog fizioterapeuta Briana Mulligana. Ova terapija temelji se na kombinaciji pasivnih mobilizacija zglobova koje provodi terapeut i aktivnih pokreta koje izvodi pacijent. Cilj Mulligan terapije je postizanje bezbolne funkcije zglobova i mišića, što pacijentu omogućava da nastavi s normalnim aktivnostima bez nelagode ili ograničenja.

Temeljne tehnike Mulligan terapije

Mulligan terapija koristi nekoliko specifičnih tehnika koje su usmjerene na različite dijelove tijela:

  1. Mobilizacija s pokretom (MWM): ovo je osnovna tehnika Mulligan koncepta koja uključuje primjenu blagog pritiska na zglob dok pacijent izvodi pokret. Ova metoda omogućuje bezbolno kretanje i trenutačno poboljšanje pokretljivosti.
  2. NAGs i SNAGs: NAGs (Natural Apophyseal Glides) i SNAGs (Sustained Natural Apophyseal Glides) su tehnike koje se primjenjuju na kralježnicu, s ciljem smanjenja boli i poboljšanja pokretljivosti. NAGs se koristi u gornjem dijelu kralježnice, dok su SNAGs primjenjive na cijeloj kralježnici.
  3. PRP (Pain Release Phenomenon): ova tehnika koristi se za ublažavanje boli kroz precizne pokrete i manipulacije koje otpuštaju napetost u mišićima i zglobovima.

Kineziterapija (individualna)

Kineziterapija odnosno terapijsko vježbanje, kao ključna komponenta fizioterapije, temelji se na primjeni ciljano odabranih pokreta i vježbi za prevenciju i rehabilitaciju ozljeda i bolnih stanja te poboljšanje funkcionalnih sposobnosti pacijenata. Dva osnovna principa koja čine temelj kineziterapije u našoj ustanovi su progresivno nadopterećenje i dozirano izlaganje. Ovi principi omogućuju učinkovit i siguran napredak u rehabilitaciji, postizanje boljih funkcionalnih ishoda i smanjenje rizika od recidiva.

DNS vježbe

Postoje periodi u životu kada nas kralježnica podsjeti da joj je potrebna posebna pažnja. Bilo da se radi o iznenadnom nesretnom događaju ili o višegodišnjem zanemarivanju tijela, nestabilnost kralježnice i trupa vodi u cijeli niz ozbiljnih bolesti i poremećaja. Vrlo konkretno rješenje je Dinamička Neuromuskularna Stabilizacija ili DNS vježbe za kralježnicu. DNS su stabilizacijske vježbe za kralježnicu temeljene na DNS konceptu koji je razvio fizioterapeut prof. Pavel Kolar iz Praške škole rehabilitacije. To su kliničke vježbe koje u kratkom roku i na siguran način uspostavljaju narušenu stabilnost kralježnice i brojne druge poremećaje sustava za pokretanje.


Ultrazvučna terapija

Terapija ultrazvukom poboljšava mikrocirkulaciju, pottiče relaksaciju tkiva i ubrzava metabolizam. Na taj način dolazi do resorpcije medijatora upale i smanjenja bola u tretiranoj regiji.

Trajanje aplikacije iznosi 5-10 minuta, ovisno o stanju. Kod akutnih stanja terapija ultrazvukom traje kraće.

Elektrostimulacija

Elektroterapija postiže sljedeće:

  • toplotni efekat koji utječe na proširenje krvnih žila i poboljšanje cirkulacije
  • analgetski efekat – stimulacijom nervnih vlakana za prenos bola
  • povećanje mišićne mase
  • stimulacija oštećenih nervnih vlakana i antiedematozni efekat.

Galvanizacija

Punovalna usmjerena pulsirajuća istosmjerna struja

Djelovanjem konstantne istosmjerne struje putem elektroda ublažavaju se bolovi, poboljšava cirkulacija, povećava provodljivost motoričkih živaca i mišića te se ubrzava njihova regeneracija.

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti